Avaleht
2 lavastust: SISETURISM ja TÄHELAEV

2 lavastust: SISETURISM ja TÄHELAEV

Kaks soolot

Nende kümnekonna aasta jooksul, mil Peeter Rästas ja Anneli Rahkema on Rakvere Teatri hingekirjas olnud, on nad mänginud kümnetes lavastustes koos kümnete teiste näitlejatega. Umbes aasta tagasi tekkis neil mõlemal aga soov end uuel moel – üksi mängides – proovile panna. Eesti kultuuriväljalt leidsid mõlemad enda mõtetega haakuva lavastaja ning nii sünnib ühest impulsist kaks erinevat lavastust. Kaks soolot, mida mängitakse ühel õhtul.

SISETURISM
Laval Peeter Rästas
Lavastaja ja teksti autor kadrinoormets

kadrinoormets: eelmise aasta detsembris tegi peeter rästas mulle ettepaneku. samal õhtul võtsin mina selle vastu – me ei abiellunud. ma armastan rästast, aga teatrit tingimata mitte – samal õhtul hakkasin ma kirjutama, valmistusin – tekst sai pühendatud rästale. pool aastat hiljem andsin sajase tekstikomplekti talle lugeda ja tutvuda – rästas polnudki liiga vaimustuses, küll aga olin mina. rästas näis skeptiline, esile kerkis draamanäitlejalik umbusk abstraktsete (keha-)mustrite suhtes (teatri-)teksti vormelis; arusaamise mõttes, muidugi. mulle see umbusk sobis, skeptitsism kui magus stardi potentsiaal – teadsin, see seal möödub – rästas pole seisma jäänud – rästas on laululind, peeter on rästas, peeter on laululind.
siseturism on organiseeritud kontsentratsiooni ruum, kus mängib lugu sellest, kuidas isikut tõendava dokumendita mees rändab mööda ilma. kuidas talle määrati eluaegne riiki sisenemise keeld. kuidas ta sellega midagi peale ei oska hakata ja kuidas ta sellest siis isegi midagi ei mäleta. see on seiklusjutt, mida kõike ta neil reisidel ei kohta. muidugi mõista on see meditatiivne manipulatsioon ja enesetunde küsimus; sisetsivilisatsiooni aktiveerumine kire tulemusel, maharahunemise tulemusel või mitte millegi tulemusel. idee kohaletulnud seltskonnast, kogemus jagatud ajast. teksti teisendamine ja tõlkimine inimest defineerivaks metafooriks.

Esietendus 7. veebruaril 2014 Rakvere Teatri väikses saalis.

Eesti teatri aastaauhindade jagamisel 2014. aasta loomingu eest oli kadrinoormets nomineeritud etenduskunstide ühisauhinna kategoorias.

TÄHELAEV
Laval Anneli Rahkema
Lavastaja Kertu Moppel
Kunstnik Arthur Arula

Naine on üksi kodus. Raadio mängib. Naine kuulab oopereid ja elab oma köögis kaasa igale wagnerlikule tundevärinale, mida primadonnad läbi eetrikahina temani toovad. Naine on kodus, teeb süüa ja ootab ilu, mis tuleks ja päästaks. Lootus jääb. Muusika jääb. Üksindus jääb.

Esietendus 7. veebruaril 2014 Rakvere Teatri väikses saalis.

Meediakajastus

Ilmumiskuupäev Väljaandja nimi Artikkel
12. juuni, 2014 Andres Noormets, Sirp vastulause alvar loogile
6. juuni, 2014 Alvar Loog, Sirp Kuidas sõnastada tabamata imet? / Vastulause arvustustele lavastustest "Siseturism ja Tähelaev"
9. mai, 2014 Andres Noormets, Sirp Ceci n’est pas la corruption / Vastulause arvustustele lavastustest "Siseturism ja Tähelaev"
9. mai, 2014 Liis Kolle, Sirp Teater kui üllatusmuna / Vastulause arvustustele lavastustest "Siseturism ja Tähelaev"
1. apr, 2014 Piret Jaaks, Müürileht Kuidas omandada võime elada rahus?
21. märts, 2014 Alvar Loog, Sirp Vastulause: järelikult läks korda / Vastulause Valle-Sten Maiste artiklile
21. märts, 2014 Valle-Sten Maiste, Sirp Taas üks väike häda kriitika pärast / Lavastustest "Siseturism" ja "Tähelaev"
28. veebr, 2014 Alvar Loog, Sirp Teatri degradeerumine perfomance`iks / Lavastustest "Siseturism" ja "Tähelaev"
21. veebr, 2014 Inna Grünfeldt, Virumaa Teataja Reis paralleelsetesse sisekosmostesse / Lavastustest "Siseturism" ja "Tähelaev"
8. veebr, 2014 kultuur.err.ee kadrinoormets: etenduse võib meelde jätta ja hiljem teksti peale hammustada / Lavastustest "Siseturism" ja "Tähelaev"
7. veebr, 2014 kultuur.err.ee Etendus neile, kes tahavad näha, mida teeb inimene siis, kui selleks .... / Lavastustest "Siseturism" ja "Tähelaev"
4. veebr, 2014 Inna Grünfeldt, Virumaa Teataja Teatrikassett: kaks väljakutselist soolot / Lavastustest "Siseturism" ja "Tähelaev"

Meediagalerii