Kolgaküla rahvamaja

Avaral väljal mäe otsas asuv rootsipunane Kolgaküla rahvamaja on maamärk, mis Lahemaale sõitjatele silma jääb. Kahel korral (1930ndatel ja pärast 2006. a põlengut) kohalike elanike algatusel üles ehitatud rahvamaja on juba ligi 90 aastat olnud ümbruskonna kultuurielu keskuseks. Taastatud rahvamaja on mugav ja kaasaegne, kuid säilitab samas oma algse, 1930ndate aastate välimuse. Maja haldab Kuusalu valla vanim mittetulundusühing Kolgaküla Selts, kes korraldab siin teatrietendusi, kinoõhtuid, tantsupidusid ja kontserte, maja renditakse erapidudeks ning koosolekuteks ja seminarideks. Kolgaküla rahvamaja „kaubamärgiks” on saanud 22 aastat kestnud mälumängud. Igal hooajal viiest etapist koosnev sari, kus osaleb ligi 200 mälumängijat, on tõenäoliselt suurim Eestis. Külaelanikud on eriti uhked 50-aastase katkematu traditsiooni üle pidada Kolgaküla kokkutulekuid. Iga viie aasta järel toimuvale pikkade laudade ja tantsuga peole koguneb rahvamajja 200–300 endist ja praegust kolgakülalast. 

Kolgaküla kokkutulek 1990
Kolgaküla kokkutulek 1990

2012. a Eesti filmikunsti 100. sünnipäeva puhul Kolgaküla rahvamaja juurde paigutatud kaart on tunnustus küla panusele Eesti filmi. Pikemaid stseene Kolgakülast näeb filmides „Inimesed sõdurisinelis”, „Äratus”, „Tulivesi”, „Vanad ja kobedad saavad jalad alla”, „See kadunud tee”, „Seenelkäik” ja „Tulekummardajad”. Kolgakülas on filmitud ka „Röövlirahnu Martinit”, „Tühiranda”, „Metsluiki” ja „Verekivi”.

Filmi "Tulivesi" võtted Kolgaküla rahvamajas
Filmi "Tulivesi" võtted Kolgaküla rahvamajas

Teatrietenduse ajal on Kolgaküla rahvamaja hoovil avatud kohvik, kust saab osta kohalikku sööki-jooki. Toitu saab ka ette tellida. Samas avab MTÜ Ökokuller mobiilse infokohviku, mis on Eesti esimene mobiilne turismiinfopunkt ning Maaülikooli ja kohalike noorte praktikabaas. Infokohvikust saab teavet Lahemaa vaatamisväärsuste ja teenuste kohta. Näiteks on võimalik kohalike giididega käia Kolgakülas filmivõttekohti avastamas. Teatrikülastajatele tehakse mitmeid soodustusi. Seega tasub teatrisse tulles võtta aega ka Lahemaaga tutvumiseks. Infot ja tellimusi esitada saab VisitLahemaa Facebooki lehelt, meilitsi kaisa@kolgakyla ja telefonitsi 5 239 239.

Kolgaküla rahvamaja aastal 2019
Kolgaküla rahvamaja aastal 2019