Lasteraamatu illustratsioonide näitus

Rakvere Teatri uus lastelavastus "Päästame ema" andis mulle mõtte jätkata lastele mõeldud näitusega. Koostöös Lääne-Virumaa Raamatukoguga avame 17. jaanuaril kell 18 Rakvere Teatri väikeses majas lasteraamatute illustratsioonide näituse. Näitusel on illustratsioone eesti kunstnike rikkalikust valikust ja mõningaid erksaid välismaiseid näiteid. Raamatukogu pani välja eesti illustraatorite vanade raamatute eksemplarid ning samuti kaasaegset moodsat raamatukujundust. Minu poolt on aastate jooksul mitmetest maailmanurkadest kaasa toodud, mind paelunud illustratsioonidega raamatud.

Eveli Varik, Rakvere Teater


Ilu on vaataja silmades. Hinnata, milline on ilus lasteraamat, on just täpselt nii subjektiivne. Nõnda siis lööbki igaühe süda põksuma sootuks erinevate illustratsioonide peale sõltuvalt meie põlvkonnast, mälestustest, kogemustest, teadmistest ja paljudest muudest teguritest. Raamatukogus näeme sageli, et kunstnike ja täiskasvanud asjatundjate meelest kauneimateks tituleeritud teosed ei pruugi olla sugugi needsamad, mis laste silmad särama löövad. Samuti ei pruugi aastakümneid tagasi tehtud raamatuillustratsioonid kõnetada enam tänast last või siis vastupidi.

Seetõttu püüdsime ilusate raamatute valikul lähtuda sellest, et esindatud oleks kõik vaatenurgad. Seame esile meid endid lapsepõlves piltidega lummanud lemmikud, meenutasime, mida on aegade jooksul eelistanud meie noored lugejad ning mõtlesime, millised illustraatorid on olnud Eestis ilmunud lastekirjanduses märgilised ja tunnustatud.

Raamatukogu valikus on välja pandud vaid eesti kunstnikud. Vanemast ajast on esindatud Ott Kangilaski, Evald Okas, Richard Kaljo, Ilmar Linnat, Siima Škop, Vive Tolli jt. Samuti on väljas valik illustraatoreid, keda mäletavad lapsepõlvest nii tänased täiskasvanud ning saavad raamatutest imetleda ka praegused lapsed nagu Edgar Valter, Jaan Tammsaar, Viive Noor, Kristina Reineller, Priit Pärn, Regina Lukk-Toompere, Hillar Mets, Piret Mildeberg jt. Uut raamatukunstnike põlvkonda esindavad Catherine Zarip, Katrin Ehrlich, Kristi Kangilaski, Gerda Märtens, Piret Raud, Marja-Liisa Plats jt.

Väljapanekul on hästi näha raamatukunsti muutumine läbi aja. Väga üldistatult võib öelda, et varasem illustratsioon on detailne ja realistlik, kaasaegne lasteraamat aga fantaasiaküllane ja värvirikas. Trükitehniliste võimaluste areng ja materjalide kvaliteedi paranemine annab kaasajal hoopis suuremaid võimalusi. Rõõm on tõdeda, et läbi aegade on eesti lasteraamat püsinud kaunis, elav ja mitmenäoline.

Tiina Kriisa, Lääne- Virumaa Raamatukogu 

Järgmised üritused

Meediakajastused