Teemaõhtul Toomas Suuman 65

Näitleja ja lavastaja Toomas Suuman saab 9. mail 65aastaseks. ETV2 eetris on sel puhul juubilarile pühendatud “Teemaõhtu”.

Kell 19.30 juhatab “Teemaõhtu” sisse ETV saade aastast 1998 “Siin ja praegu”, kus Jüri Aarma külaliseks stuudios on Rakvere Teatri näitleja Toomas Suuman.

Seejärel, kell 20.35 jõuab ekraanile Rakvere Teatris Üllar Saaremäe käe all valminud lavastus “Jaanituli”, mille autor on Rünno Saaremäe. See jutustab elu võimalikkusest Ida-Virumaal. Kahe venna loos on lisaks traagikale ka paras annus musta huumorit.
“Jaanitule” režissööri Peeter Simmi sõnul üritati teha midagi täiesti uut, sest projekti eelarve oli olematu.
“Kuna kogu raha läks võttekohti otsides bensiini peale, siis puudus meil ka võimalus dekoratsioone ehitada. Ülesvõtte idee sündis praktilisest vajadusest. Lõpuks otsustasime kolme seinaga dekoratsiooni kasuks. Inimese valu läbi näitleja on olulisem kui vineer. Me ei tahtnud teha vaest filmi. Novaatorlus tekib sellest, et head ideed kompenseerivad vaesuse,” mõtiskleb “Jaanitule” teemadel Simm.
Osades mängivad Toomas Suuman, Eduard Salmistu ja Ülle Lichtfeldt.

Portreesaade Toomas Suumanist “Rakvere majahoidja” on eetris kell 21.55.
Suuman on Rakveres elades end täielikult teatrile pühendanud, tegutsedes seal nii näitleja, lavastaja, kirjandusala juhataja kui ka näitekirjanikuna. Saates vaatab Toomas Suuman tagasi enda lapsepõlvele, oma näitlejaks saamise loo ja rollide kõrval räägib ta siiralt ka teatritööst loobumise mõtetest. Mõistagi ei puudu säravad meenutused ning kommentaarid tema endistelt ja praegustelt kolleegidelt.

“Teemaõhtu” jätkub Sulev Keeduse kolmest novellist koosneva telelavastusega “Mehetapja. Süütu. Vari”.
“Mehetapja” on motiiv rahvaluulest, teema, mida tuntakse Skandinaavia pärimustekstides, ja ka meie samanimelises regilaulus. Tegevus toimub pulmapäeva varahommikust järgmise varahommikuni. Sündmusi juhib force majeure, vääramatu ja ettenägematu jõud - kombed ning rituaalid, mis enam kui sada aastat tagasi veel toimisid.
“Süütu” tegevus toimub 1949. aasta kevadel ja peategelaseks on Ingerimaalt Eestisse küüditatud noor Elina. Edasiküüditamise hirmus registreeritakse fiktiivne abielu eestlase Heinoga ja noored hakkavad elama Heino onu korteri verandal. Kuid “organid” saavad vihje abielu fiktiivsusest ja Heino ning Elina kutsutakse ülekuulamisele.
“Vari” liigub kaasajas, päriselu ja fantaasia piirialadel.
Kolme novelli ühendav lüli on peategelane: nii Maarat, Elinat kui ka Luna Leed mängib Rea Lest. Teistes rollides Jörgen Liik, Üllar Saaremäe, Toomas Suuman, Priit Pedajas, Katariina Unt, Peeter Volkonski, Mari Lill, Ain Lutsepp, Meelis Rämmeld, Juhan Ulfsak, Helena Merzin, Eduard Salmistu.

Maaleht
https://maaleht.delfi.ee/artikkel/93221617/teemaohtul-toomas-suuman-65