2 lavastust: SISETURISM ja TÄHELAEV

Nende kümnekonna aasta jooksul, mil Peeter Rästas ja Anneli Rahkema on Rakvere Teatri hingekirjas olnud, on nad mänginud kümnetes lavastustes koos kümnete teiste näitlejatega. Umbes aasta tagasi tekkis neil mõlemal aga soov end uuel moel – üksi mängides – proovile panna. Eesti kultuuriväljalt leidsid mõlemad enda mõtetega haakuva lavastaja ning nii sünnib ühest impulsist kaks erinevat lavastust. Kaks soolot, mida mängitakse ühel õhtul.

SISETURISM
Laval Peeter Rästas
Lavastaja ja teksti autor kadrinoormets

kadrinoormets: eelmise aasta detsembris tegi peeter rästas mulle ettepaneku. samal õhtul võtsin mina selle vastu – me ei abiellunud. ma armastan rästast, aga teatrit tingimata mitte – samal õhtul hakkasin ma kirjutama, valmistusin – tekst sai pühendatud rästale. pool aastat hiljem andsin sajase tekstikomplekti talle lugeda ja tutvuda – rästas polnudki liiga vaimustuses, küll aga olin mina. rästas näis skeptiline, esile kerkis draamanäitlejalik umbusk abstraktsete (keha-)mustrite suhtes (teatri-)teksti vormelis; arusaamise mõttes, muidugi. mulle see umbusk sobis, skeptitsism kui magus stardi potentsiaal – teadsin, see seal möödub – rästas pole seisma jäänud – rästas on laululind, peeter on rästas, peeter on laululind.
siseturism on organiseeritud kontsentratsiooni ruum, kus mängib lugu sellest, kuidas isikut tõendava dokumendita mees rändab mööda ilma. kuidas talle määrati eluaegne riiki sisenemise keeld. kuidas ta sellega midagi peale ei oska hakata ja kuidas ta sellest siis isegi midagi ei mäleta. see on seiklusjutt, mida kõike ta neil reisidel ei kohta. muidugi mõista on see meditatiivne manipulatsioon ja enesetunde küsimus; sisetsivilisatsiooni aktiveerumine kire tulemusel, maharahunemise tulemusel või mitte millegi tulemusel. idee kohaletulnud seltskonnast, kogemus jagatud ajast. teksti teisendamine ja tõlkimine inimest defineerivaks metafooriks.

Esietendus 7. veebruaril 2014 Rakvere Teatri väikses saalis.

Eesti teatri aastaauhindade jagamisel 2014. aasta loomingu eest oli kadrinoormets nomineeritud etenduskunstide ühisauhinna kategoorias.

TÄHELAEV
Laval Anneli Rahkema
Lavastaja Kertu Moppel
Kunstnik Arthur Arula

Naine on üksi kodus. Raadio mängib. Naine kuulab oopereid ja elab oma köögis kaasa igale wagnerlikule tundevärinale, mida primadonnad läbi eetrikahina temani toovad. Naine on kodus, teeb süüa ja ootab ilu, mis tuleks ja päästaks. Lootus jääb. Muusika jääb. Üksindus jääb.

Esietendus 7. veebruaril 2014 Rakvere Teatri väikses saalis.

Piletilevis pole hetkel pileteid saadaval

Video

Meediakajastused

vastulause alvar loogile

Andres Noormets, Sirp

12. juuni 2014

Kuidas sõnastada tabamata imet?

Alvar Loog, Sirp

06. juuni 2014

Teater kui üllatusmuna

Liis Kolle, Sirp

09. mai 2014

Ceci n’est pas la corruption

Andres Noormets, Sirp

09. mai 2014

Kuidas omandada võime elada rahus?

Piret Jaaks, Müürileht

01. aprill 2014

Taas üks väike häda kriitika pärast

Valle-Sten Maiste, Sirp

21. märts 2014

Vastulause: järelikult läks korda

Alvar Loog, Sirp

21. märts 2014

Teatri degradeerumine perfomance`iks

Alvar Loog, Sirp

28. veebr 2014

Reis paralleelsetesse sisekosmostesse

Inna Grünfeldt, Virumaa Teataja

21. veebr 2014

Teatrikassett: kaks väljakutselist soolot

Inna Grünfeldt, Virumaa Teataja

04. veebr 2014