Algasid muusikalise lavaloo “Tavaline ime” proovid

Lavastaja Eili Neuhaus alustas teatrikuu teisel päeval Rakvere teatris suvelavastuse “Tavaline ime” proove. Millal esietenduseni jõutakse, pole lavastaja sõnul selge, ent tööle asus trupp suure õhinaga.

Eili Neuhausi hinnangul on teatrirahvas rõõmus, et keerulisel ja piiranguterohkel ajal asutakse lavale tooma helget lugu. “Toomas Suuman ütles, et iga näitleja igatseb, et lavastaja tuleb ja ütleb, et ta teeb ühte lugu, mis on nagu muinasjutt,” nimetas ta.
“Olime ka hästi pikalt ja põhjalikult ette valmistanud. Kõiki see puudutas ja liigutas, kõik tahavad tööd teha - mis sa hing veel tahad! Et proovigi saame teha, on väike palsam hingele, igatsus teise inimese ja suhtlemise järele on nii suur,” kõneles lavastaja.
Ta lisas, et proovis olid kõigil maskid ees, et hoida enda ja teiste tervist.

“Tavaline ime” on vene näitekirjaniku Jevgeni Švartsi 60 aastat tagasi kirjutatud lüüriline, maagiline ja muusikaline melodraama, allegooriline mõistulugu, kus kohtuvad Hirm ja Arm, Maagia ja Mehaanika, Nostalgia ja Navigeerimine, Tahe ja Tahtejõuetus ning sõna saavad ka Usk, Lootus ja Armastus. Lauludega põimitud lavateoses vaadatakse otsa Hirmule, mis tekib, kui inimese turvalisust ähvardab tundmatu oht, ning tuletatakse meelde, et igas inimeses tuksub soe ja armastav süda.

“Ma ei suuda ära imestada, kuidas “Tavaline ime” nii õigel ajal tuleb. Kuuled, millest räägitakse, mis on oluline, ja mõtled, et see on nagu tänasesse päeva loodud,” lausus Eili Neuhaus. “Eks näis, kas ja millal esietenduseni jõuame, aga igatahes teeme proovi,” tähendas lavastaja.

Muusikalises lavaloos, mis alustas proovisaalist teekonda publiku ette, mängivad Saara Pius, külalisena Ott Lepland, Margus Grosnõi, Ülle Lichtfeldt, Eduard Salmistu ja Toomas Suuman.

INNA GRÜNFELDT
https://virumaateataja.postimees.ee/7193199/algasid-muusikalise-lavaloo-tavaline-ime-proovid