AVE PALM: Festival Draama tegeleb Eesti teatrimaastiku kvaliteedi esiletoomisega

Nähtud kava oli rikkalik – seitse lavastust nelja päeva jooksul, mille hulka kuulusid Von Krahli Teatri "Pigem ei" ja "Sa oled täna ilusam kui homme", Eesti draamateatri "Kuritöö ja karistus", Ugala teatri "Valged põdrad", Tartu Uue Teatri "Mängu ilu", Rakvere teatri "Katk.Est.Used" ja Kanuti Gildi SAALi "Gangstarap". Kui muidu võiks igast etendusest kirjutada mitmeid lehekülgi, siis siinkohal toon neist esile ainult kõige olulisema.

---

Kui Kanuti Gildi SAALi "Gangstarapis" oli juttu kassist, siis Rakvere teatri lavastuses "Katk.Est.Used" oli juttu hiirtest. Hiir ilmutab end küll vaid hetkeliselt, kuid see-eest väga eredalt. Tegemist paistab olevat narkouima hallutsinatsiooniga, mis kaob sama kiirelt kui ilmub. Hiir julgustab, et elus tuleks vähem põdeda. Kõiksugu tõdemusi, õpetusi, soovitusi ja igatsusi kuuleb etenduses veelgi. Igal karakteril on käimas oma eluga toimetulemise protsess. Tegeletakse küsimustega nagu endale võetud rolli püsivuse ja ainuõiguse vajalikkus, inimsuhete mõjuvõimsus, isiklik vastutus (enda elu, harjumuste, sõltuvuste, suhete eest), (valiku)vabaduse võimalikkus. 

Näitlejatöö oli trupiüleselt siiras, sundimatu ja helge. Enim meeldis Peeter Rästase monoloog, mille ausus lavastuse olemuse suhtes oli oma vahetuses puhtalt nauditav. Visuaalselt tuletas sõnajala kõrval diivanil istuv habemega mees meelde sketšisarja "Between Two Ferns" ("Kahe sõnajala vahel").

Etendusele järgnenud vestlusest käis läbi idee, et mõned tegelased on läbimas justkui siirderiitust. Näiteks noor naine, kes siirdub lapseootel naisest, tütrest, kaaslasest, näitlejast ema rolli, mis saab kindlasti mõneks ajaks kõige olulisemaks. Teised selle kõrval muutuvad vähem tähtsaks, muudavad oma vormi ja intensiivsust.

---

Tegemist on tõesti festivaliga, mis tegeleb Eesti teatrimaastiku kvaliteedi esiletoomisega ja selle sisuka mõtestamisega ning ootan pikisilmi juba uut külastust. 

Loe kogu artiklit
https://kultuur.err.ee/1608346922/ulevaade-festival-draama-tegeleb-eesti-teatrimaastiku-sisuka-motestamisega