INNA GRÜNFELDTi intervjuu: Printsess ja karu - Saara Pius ja Ott Lepland

Proov. “Tavalise ime” tavaline proov. Musta mantli lehvides ilmub Ott Lepland. Noormees, kes on tegelikult karu. Veel mõni stseen ja lavale hõljub Saara Pius – pitsivahune, kuid tarmukas printsess. Atmosfäär kuumeneb.

​Rakvere teatris sünnib tavaline ime. Muusikalises muinasloos “Tavaline ime” pannakse proovile printsessi ja noormeheks võlutud karu armastus. Eesriie avaneb. Algab proov. Saara Piu­si ja Ott Leplandi duetis aimub helget harmooniat.

Kolm tundi hiljem sulgub eesriie esimese vaatuse lõpuks. Milliste mõtetega tulevad proovist Saara Pius ja Ott Lepland?

“Väga tore on tagasi olla! Kõik võtsid mind nii soojalt vastu,” lausub Saara Pius, kes on neli ja pool aastat koduteatrist eemal olnud.

Näitlejanna meelitas tagasi lavastaja Eili Neuhausi telefonikõne. “Eili rääkis: “Kuule. Sihuke asi. Ma ei tea, kuidas seda nüüd täpselt öelda, aga sa mängiksid printsessi ja prints oleks karu. Saan aru, et see kõlab veidralt, aga usalda mind!”,” meenutab Saara Pius naerusui.

“Lugesin loo läbi ja olin kohe müüdud. Eilit ma väga usaldan. Olin rõõmuga valmis tegema.” Ta lisab, et kohemaid käis peast läbi, et karu võiks mängida Ott Lepland. Just seda nime ta lavastajalt kuuliski.

“Tavaline ime” on Saara Piusi sõnul pealtnäha lihtne muinaslugu, mille peategelaseks on armastus ning inimeseks olemise rõõmud ja raskused. “Mulle meeldib väga Oti tekstis lause, et inimene on väga raske olla. Karu, kelle elu on lihtne ja loogiline – süüa, ellu jääda ja sigida –, saab järsku inimeseks ja kõik on keeruline: suhted ja emotsioonid. Aga selles keerulises inimeseks olemises on väga palju ka ilu. Kui on armastus, siis on ju väga ilus,” avab Saara Pius muinasjutu tuuma.

Saara Piusi kehastatav printsess pole näitlejanna sõnul tavaline lilleke, vaid temas on “särtsu ja mürtsu ka”. “Sellepärast mulle meeldib väga seda teha. Muidugi on roll keeruline: on mingi värk ja siis järsku läheb mees minema. Oot, misasja?! Aga kui ma saan teada, et mind suudeldes muutub ta karuks ning kas põgeneb või tapab mu, tekivad väga keerulised tunded,” kõneleb Saara Pius rollist.

Ott Lepland räägib, et tema roll on mitmeti huvitav, sest tegu on inimeseks muudetud karuga, kes soovib pääseda tagasi oma algupärasesse keskkonda ehk saada taas karuks, aga peab selleks leidma printsessi, kes temasse armub ja teda suudleb. “Kogu stoori käibki printsessi ja karu armumise ümber. Mis lõpus juhtub, saab näha teatris,” lausub laulja, kellele karu pole kaugeltki esimene, küll aga suurim roll draamalaval.

Lapsepõlves ehk “oma 25 aastat tagasi” tegi Ott Lepland peaosi mitmes Vanalinnastuudio ja Eesti Draamateatri lavastuses, hiljem osales muusikalides ja rokkooperis, ning ehkki kaalus ka lavakooli minekut, kallutas muusikupool temas õpingud siiski selles suunas. “Draamarollid on jäänud kaugemasse minevikku,” tõdeb ta.

“Huvitav roll on,” lausub Ott Lepland “Tavalise ime” karuinimese kohta. “Nõuab mõtlemist, kuidas kehastada tegelast nii, et karu loomus kumab välja. See on omaette väljakutse. Loom, kes on muudetud inimeseks, ei saa sada protsenti käituda nagu inimene. Tal on loomupärased käitumismaneerid alles, mis kajastuvad ka inimeseks olemises. Seda on olnud huvitav otsida. See roll on oluliselt olnud mugavustsoonist välja astumine, aga sellised asjad annavad kogemust ja uusi tuuli elus juurde,” arutleb laulja.

​Ott Lepland meenutab, et huvitus Eili Neuhausi rollipakkumisest otsekohe ning näidendit lugedes tundis, et “võiks küll näha ennast selles rollis”. “Karu olemus on mulle endale mingis aspektis loomupärane,” lausub ta väikese muigega. “Tõsine. Mõtlik. Eesti mees, ütleme. Mõtlesin, et võiks proovida.” Ta nendib, et tagasiside lavastajalt on olnud igati julgustav. “Eili on öelnud, et on leidnud õige inimese sinna rolli.”

Lavapartner Saara Pius lausub, et Ott Lepland on karu-noormehena teda mitmeti üllatanud. “Olin kindel, et ta saab väga hästi hakkama, aga on saanud veel paremini. Temas on näitlejapisik sees. Otist on rohkem teada koomiline pool, krutski ja muie suunurgas, aga siin avaldub tema teine külg. Nii kihvt on näha Oti tõsisemat ja dramaatilisemat poolt,” räägib Pius.

Ott Lepland omakorda ütleb, et tema meelest on Saara Pius printsessi rolli loogiline valik. “Kui lugesin stsenaariumi ja mõtlesin Saara isiku peale, siis olin kindel, et ta sobiks suurepäraselt sellesse rolli,” lausub Lepland. Nüüd, kus lavastus on valmimisjärgus, jagub tal Saara Piusi kohta üksnes ülivõrdeid. “Saaraga on kuidagi hästi lihtne. Saara on suurepärane partner. Ta paneb minu kui vähese lavakogemusega inimese tundma end laval hästi turvaliselt ja loomulikult. See on väga oluline. Ja mis siin salata – Saara laulab ka väga hästi. Lust on temaga lava jagada.”

Saara Pius meenutab, et esialgu oli Ott Lepland hästi vaoshoitud. “Kohvriga tuli, mask oli ees. Nii korralik. Aga ma pean teda ju kallistama ja suudlema,” räägib näitlejanna, heites lavapartnerile kelmika pilgu. “Aja jooksul on ta oma müürid vaikselt alla lasknud.” Ott Lepland nõustub, et kipub olema alguses tagasihoidlik, aga tundes end viibivat toredate inimeste keskel, avaneb. “Ma olengi selline, et esmalt natuke kuulan maad. Aga Saara oskab väga hästi müüre lammutada ja tunnedki ennast ... natuke tšillimalt.”

Saara Pius ütleb, et esimeste armastajate mängimisel on väga oluline füüsiline ja vaimne lähedus. “Et me julgeme teineteisele silma vaadata, teist puudutada, koos eksida. Puudutus on praeguses distantsi hoidmise ajas nii oluline. Ka Eili ütles, et tahab lavastuses lähedust.”

Ott Lepland märgib, et laulupartneriga on samamoodi: mõnega ei teki head sidet, teisega tekib kohe. “Mulle on laval enda koduselt tundmine väga oluline, eriti sellises uues olukorras, kus pole klaveriga ega laula. On hea, kui partnerid suudavad välja tuua sinu õige natuuri, mis on rolliks vajalik,” kõneleb muusik.

“Meil on hea kamp kokku saanud, sobime hästi rollidesse ja omavahel kokku ka,” sedastab Saara Pius. “Ma tunnen ennast hästi koduselt selles trupis,” kinnitab Ott Lepland partneri sõnu. “Väga toredad inimesed on kõik. Vaimsus on kuidagi hästi õige. See on väga oluline. Ja väga hea töökeskkond. Mulle siin väga meeldib.”

Prooviperiood on Ott Leplandi hinnangul kulgenud sujuvalt. “Kui on tore seltskond, hea õhkkond ja lahe tükk, tulebki kõik lihtsalt. Kuulan hoolega, mis lavastaja ütleb, ja panen kõrva taha. Olen katsunud lähtuda lavastaja juhistest ja need on mind aidanud. Mul kui inimesel, kes on vähe näitlemisega kokku puutunud, on hea, kui Eili teeb mõne asja puust ja punaseks.”

Näitlejate sõnul on keeruline pigem see, et lavastusega, millega mitu kuud tööd tehtud, tahaks ühe soojaga publiku ette minna, vaatajate energiat ja tagasisidet tunda, aga tuleb hoopis paar kuud pausi, sest “Tavalise ime” esietendus on planeeritud augusti lõppu. “Valmisoleku värk,” tõdeb Saara Pius. “Midagi pole teha, olukord ja aeg on selline, tuleb kohaneda. Loodame, et abinõud töötavad, et saaksime tavapärasesse rütmi naasta,” lisab Ott Lepland.

Mis on teil “Tavalise ime” kõrval veel töös või valmimas?

Ott Lepland: Mul on paari nädala pärast tulekul uue laulu väljaandmine. See on lihtne poplaul. Olen praegu sellises eluperioodis, et tahan teha natuke lihtsamat muusikat, et siis ehk mingil hetkel minna sügavama muusika juurde tagasi. Tunnen, et olen inimene, kes peab aeg-ajalt astuma raamidest välja, et säilitada endas huvi muusika vastu. Sellepärast mulle meeldib eri stiile ja žanre katsetada. Alati ei pea kõik olema ülisügav, vaid võib katsetada muid asju, et siis jälle teha lugu, mis sisaldab tarkust ja sügavust. Suvel saab ehk ka mõned esinemised teha.

Saara Pius: Valmistun vaikselt suvisteks kontsertideks: valime laule ja paneme proove paika. Kaks filmi on tulekul, suvel on võtted. Üks on välismaine film, mida tullakse Eestisse filmima, teine on “Tähtsad ninad” – Ingomar Vihmari debüüt filmirežissöörina.

Lavastaja pilk

Eili Neuhaus: See ongi tavaline ime. Väga tavaline ime, et teed tööd inimestega, kes on sinu inimesed. Mul on tunne, et Saara ja Ott on mulle tütre ja poja eest. On harukordne, et näed laval iga päev arengut ja seda, kuidas nad mõttega kaasa tulevad. Ja kui nad laulma hakkavad, saan nii palju tagasi. See on lihtsalt harukordne. Saara ja Ott on noored, hästi ausad ja südamlikud inimesed. Iga olukord lahendatakse sooja ja heatahtliku huumoriga. Nende omavaheline keemia inspireerib. Hetkedel, kui nad lauluga kulmineerivad stseeni, ei ole neil vaja midagi teha, kui ma näen, et särin on nende vahel olemas. Vahel mõned valikud on imed. See on väga tavatu ja tavaline ime.

INNA GRÜNFELDT
https://virumaateataja.postimees.ee/7242989/printsess-ja-karu-saara-pius-ja-ott-lepland