Kaheksa näitlejat otsivad lepatriinude maailmast jõule

Mida mõtlevad lepatriinud Tim ja Mia, koerakirp Max, põrnikas Pedro, kärbes Salvadore ja teised lavastuses “Lepatriinude jõulud” seiklevad eredad (putuka)isiksused ning neid kehastavad teatrinoored?

Juba kuu aega liiguvad Rakvere teatris ja linnas ringi kaheksa noort näitlejat. Ja kuigi võiks ju loota, et lõpuks ometi hakkab teatri trupp suurenema, on siiski tegu Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia näitlejatudengitega 14. lennust, kes astuvad lavale 8. detsembril esietenduvas Rakvere teatri uuslavastuses, milleks on Janno Põldma “Lepatriinude jõulud”. Kursuse juhendaja on Katariina Unt.

Kuigi tegu on noorte näitlejatega, pole see sugugi nende esimene avalik töö. Seni on neid teatrisõbral olnud võimalus lavalaudadel näha lavastustes “Peer Gynt” (lavastaja Karl Laumets) ja “Maskimäng” (lavastaja Matteo Spiazzi).

Nad on pärit Eesti eri paigust alates Hiiumaast ning lõpetades Põltsamaa, Tallinna ja Viljandiga. Need noored näitlejad on Saamuel Pilpak, Germo Toonikus, Maria Valk, Luisa Lõhmus, Theodor Tabor, Pirte Laura Lember, Erko Sild ja Johanna Vaiksoo.

Noorte elust Rakveres annab ülevaate jõulupäkapikk Jussi, kelle otsekohese suuvärgi pärast toimetus ette vabandust palub.

JUSSI: Mina olen ju jõulupäkapikk. Mina piilun neid kogu aeg akende taga. See on mu töö - piiluda! Ega igaüks omale ametit valida ei saa tänapäeval. Aga niipalju kui ma piiluda olen jõudnud - täitsa lootusetu kamp. Enamiku aega tolgendavad teatris. Teevad proove kogu aeg. Õhtuti elavad teatri pansionaadis.
Istuvad koos ja mängivad sõbralikult lauamänge. Osa teevad trenni. Osa jalutavad linna peal täitsa vabatahtlikult. Mingeid kaklusi ei korralda. Tõeliselt igav kamp.

Jõuluvanale pole mitte midagi nende peale kituda. Vitsad võtame sel aastal küll täitsa ilmaasjata kaasa. Suuremat pahandamist ei paista tulevat, otsi või tikutulega. Näitlejatena on nad ka liiga tagasihoidlikud. Pakkusin, et läheme teeme klantsajakirja kaanepildid ära. Nemad seletavad, et teeks kõigepealt tööd parem. Ja kõige hullem - nad saavadki lavastuse valmis. Ma ühel päeval piilusin teatris ja täitsa kena oli vaadata. Mina ei tea, kas nutta või naerda.

KES ON KES?

LEPATRIINU PEETER: Mind mängivad Johanna Vaiksoo ja Theodor Tabor. Mina olen lepatriinuküla ärataja. Olen vana ja puhun pasunat, et kogu lepatriinuküla hommikul üles ärkaks. Juba kümme aastat olen ma oma pasunaga kõik väikesed ja suured lepatriinud üles pasundanud.

MIA: Mind mängivad Pirte Laura Lember ja Maria Valk. Mulle meeldivad mõlemad. Janno pole mind väga tugevaks tüdrukuks küll kirjutanud, aga ise ma tunnen end nagu Pipi. Minus on uudishimu ja julget pealehakkamist. Mina ei usu, et tüdrukud peavad olema armsad ja küpsetama mustikakooke, kui nad armunud on. Kui ikka häda käes, küll ma siis tegutseda oskan.

TIM: Mind mängivad Germo Toonikus ja Saamuel Pilpak. Mulle tegelikult Mia meeldib. Aga seda ei ole alati nii lihtne ühel poisil välja näidata, et sulle tüdruk meeldib. Mina ikka näitan. Mis sest, et keegi võib saalis naerma hakata. Aga üks julge poiss ei karda naeru. Ei saalist ega kaheksa korda kohtamas käinud Mauno suust.

MAUNO: Mind mängivad Saamuel Pilpak ja Germo Toonikus. Ma olen Jannol kirjutatud selline elulepatriinu. Selline, kes on kaheksa korda kohtamas käinud ja võib selle jummala rahus nüüd maha tõmmata. Kohtamine - tehtud! Kaheksa korda! Aga midagi ikkagi tekitab mu hinges kõhklusi. Eks me kõik vajame soojust. Aga katsu sa seda noore lepatriinuna tunnistada. Eriti kui oled nii särav isiksus nagu mina.

KÄRBES PEDRO: Mind mängivad Luisa Lõhmus ja Erko Sild. Mina olen korteriputukas. Mõnikord armastan ma “suhkurt”. Teinekord tahaksin lihtsalt oma tollimaksu kätte saada, kui mingid suvalised lepakad siin ringi hulguvad. Aga kõigele vaatamata püüan ikka sõbralikuks jääda. Kuigi lepatriinud ei ole just minu lemmikud, sest nad ei taipa kingitusi kaasa võtta.

KOERAKIRP MAX: Mind mängivad Erko Sild ja Luisa Lõhmus. Elu oleks lill, kui ma vaid Pedro kombel lennata oskaks. Aga tegelikult pole vahet. Minu jaoks on elu ikka lill, isegi kui ma lennata ei oska. Põhiline, et Pedro mind oma sõbraks peab. Mulle piisab vähesest. Ikka olen õnnelik ja häpi. Pidagu jumalad teid heas tujus.

KÜLMKAPIPUTUKAS HEINO: Mind mängivad Johanna Vaiksoo ja Theodor Tabor. Mina olen kirglik maasikapüüdja ja just kaks nädalat tagasi püüdsin ma kinni oma esimese maasika. Mind häirib see, et ma ei ole kaks nädalat oma õnnestunud maasikapüügist sõbrale Vladislavile rääkinud. Aga kahekesi koos püüame kinni veel parema maasika, kui see esimene oligi.

KÜLMKAPIPUTUKAS VLADISLAV: Mind mängivad Saamuel Pilpak ja Germo Toonikus. Mina olen natuke suli. Tegelikult ma püüdsin oma maasika juba ammu kinni. Ja soovisin talt kuud, päikest ning taevatähti. Aga oma sõbrale ma sellest ei rääkinud. Seda enam olen ma pahane, et tema - vana külmkapiputukas - minuga oma maasikat jagada tahtis. Tegelikult pean saladuskatte all tunnistama, et Heino on väga hea sõber ja ma armastan teda.

KUSTI: Mind mängivad Luisa Lõhmus ja Erko Sild. Mina tahaks hea meelega rahu ja vaikust. Aga arvate, et ühes jõulueelses korteris seda pakutakse? Kolige maale, ma ütlen. Kolige maale ja hakake ämblikke pidama. See on ainus mõistlik lahendus. Pidage kasvõi kanu või krokodille, aga igal juhul mitte lepatriinusid. Või külmkapiputukaid. Nendest tõuseb ainult tüli. Ühed tahavad metsa ja teised maasikaid.

SALVADORE: Mind mängivad Theodor Tabor ja Johanna Vaiksoo. Mina armastan kunsti. Kunst kuulub rahvale. Luule kuulub rahvale. Isegi avangard kuulub rahvale, kuigi rahvas teda vihkab. Ainus, mis rahvale ei kuulu, on moekunst. See kuulub mulle. Harjuge ära.

JÕULUPÄKAPIKK JUSSI: Mind mängivad Maria Valk ja Pirte Laura Lember. Minu arust teeb väike nali alati head. Kui küsida kurva lapse käest, et kas ta tahab vitsa saada ... No see ajab ju naerma. Hea nali teeb ikka tuju rõõmsaks. Mul on üks nali veel, aga seda ma lavastuses ei tee. Muidu ma tegelikult olen ka hea.

JÕULUVANA: Mind mängivad Saamuel Pilpak ja Germo Toonikus. Mina olen tööl. Jõuluvana peab lihtsalt ühes jõulunäidendis olema. Aga muidu, tööst vabal ajal, armastan ma raamatuid lugeda. Mulle meeldiks tegelikult uisutada, aga talvel pole mul aega. Talvel on mul käed, jalad ja habe tööd täis. Te ei kujuta ettegi, kui paljud väikesed lapsed arvavad, et mind võib habemest sikutada. Aga see on ju valus. Sikutage oma vanaisa habemest.

MUU LOOMINGULINE MEESKOND: Meid mängivad kunstnik Kristjan Suits (Tallinna Linnateater), liikumisjuht Helen Solovjev, muusikaline kujundaja Kristjan Priks ja lavastaja Urmas Lennuk.

LAVASTAJA: Tegemist on Eesti teatripildis väga omapärase kursusega. Nende õppeaeg on langenud suuresti kokku pandeemia ja piirangutega ning mingi perioodi pidid nad viibima üldse distantsõppel. Ega ma ei kujuta ette küll, kuidas näitlejatööd distantsõppel õppida ja õpetada. Selles suhtes müts maani maha nende juhendaja Katariina Undi ja nende endi ees, et nad on sellega suurepäraselt hakkama saanud.

Näitlejatöö on siiski suures osas vahetu suhtlemine. Aga huvitaval kombel on nad proovis ja laval tegutsedes väga suhtlemisaltid. Otsivad üksteisega kontakti ja tundub, et see periood lahusõppimist on neile tekitanud hoopis suurema janu ja vajaduse elus partneriga suhelda. Nad on igal juhul suutnud selle distantsõppe miinuse koolis enda tugevaks plussiks pöörata.

Tegelikult on nad noored nagu noored ikka. Parim osa elust ja kaunimad unistused on veel ees. Olen siiralt kade, et neil on nii palju energiat. Ise väsisin nendega töötades ikka kordi rohkem, kui vanemate näitlejatega väsin. Lihtsalt see proovida tahtmise kirg on neil uskumatu. Kui see kümne aasta pärast sama suur on, siis seon mina ketsid varna. Aga taevale tänu, saan ausa südamega öelda - nende hulgas pole mitte ainustki näitlejat, kellega ma tulevikutöödes kohtuda ei tahaks. Ja nii mõnega kindlasti kohtumegi veel. Mulle see kamp meeldib. Kui minu teha oleks, võtaksin nad kõik uuesti rolli.

AUTOR: Mind mängib Janno Põldma. Mina ütlesin juba kõik, mis öelda oli, näidendis ära. Olen seda näidendit korra ka lavastanud ja ootan huviga, millise elu annavad mu tegelastele Viljandi kultuuriakadeemia noored näitlejad.

URMAS LENNUK
https://virumaateataja.postimees.ee/7400807/kaheksa-naitlejat-otsivad-lepatriinude-maailmast-joule