KRISTJAN OJANG: Absurd ja traagiline armastus avas Rakvere Teatri uue hooaja

Rakvere teater alustas eile õhtul uut hooaega Jevgeni Švartsi näidendiga "Tavaline ime". Tuntud vene absurdiloos sai näha nauditavaid rolle vanameistritelt kui ka teatrilaval esimese draamarolli Ott Leplandilt.

Kui väike ja tore vimka läheb veidi käest ära, siis hakkab juhtuma imelikke asju. Sama hästi võiks ka öelda, et ei ole ületamatuid soove, kui soovijaks on ebainimlike võimetega tegelane. Või räägime hoopis sellest, kui palju erinevaid tahke on armastusel - milline lugu rullub lahti armastajate vahel siis, kui osapoolteks on esimesest silmapilgust armunud noored, segastel asjaoludel kaua aega tagasi lahku läinud armastajad või hoopis aastaid koos olnud paar, kus üks osapool teab juba ette, et tema saatus on jääda üksi.

Jevgeni Švartsi "Tavaline ime" jutustab täpselt sama palju ka armastusest iseenda vastu. Tegelikult ikkagi iseenese imetlemisest ning selles osas tegi nauditava rolli Eduard Salmistu, kelle kuningas lõhkus ja lammutas etenduse lineaarset joont täpsusega, millega võiks iseloomustada mõnda varasema aja raskeroki suurbändi trummisoolosid.

Švarts võis ju "Tavalise ime" kirjutamist alustada 1944. aastal, kuid sellel loo ajatu natuuriga tegelased sobivad hiilgavalt ka aastasse 2021. Inimloomus pole ju muutunud. "Tavalise ime" puhul tuleks ilmselt rääkida ka võluriloomusest või karuloomusest...

Selge on see, et "Tavalise ime" lugu pole võimalik ühe-kahe lausega ümber jutustada. Venemaa absurdiklassika on vanakooli filmisõpradele teada ja tuntud kunagisest linateosest, kus säras tollane nõukogude liidu näitlejate eliit. Kindlasti oli nii mõnelgi etenduse eel hinges küsimus, kas vana linateos hakkab teatrilaval toimuva jälgimist kuidagi segama? Pigem ei hakanud.

Nooremale vaatajale pakub Rakvere teatri "Tavaline ime" kahtlemata nauditavat avastamisretke, kus absurdsed situatsioonid lähevad ikka ja jälle nii kaugele, et juba olukorrast endast sünnib huumor /.../

KRISTJAN OJANG

Loe pikemalt:
https://www.laanevirumaauudised.ee/uudised/2021/08/28/absurd-ja-traagiline-armastus-avas-rakvere-teatri-uue-hooaja