KULTUURISÕEL ⟩ Mida lugeda, kuulata, vaadata?

Mida huvitavat olete viimasel ajal lugenud, kuulanud, vaadanud? Miks see on hea ja soovitamist väärt?

Kui küsida, mida soovitan lugeda, vaadata, kuulata, siis soovitan inimesel esmalt võtta aega oma enesetunde tajumiseks, sest igasugust “kiiret” informatsiooni jookseb meile nagunii liiga palju sisse. Et aru saada, mida hing tegelikult ihkab, tuleb see “kiirtoit” endalt maha raputada ja kuulata oma tundeid.

Mina ise loen üle Fjodor Dostojevski teoseid ja teen seda vene keeles, mis sobib just praegu minu tunnetele. Originaalkeele hoog ja nüansid on nauditavas vastuolus süžee süngusega. Nii et soovitaks lugeda raamatuid originaalkeeles, praegu on hea endale selleks aega võtta ja koos lugemisega keeletaju süvendada.

Lisaks loen Dostojevski kõrvale vene teoloogi Vladimir Losski “Märkmeid idakiriku müstilisest teoloogiast”, mis selgitab ja avardab jällegi just meeleoluliselt Dostojevski sööste igaviku ja kaduviku vahel.

Kui keegi midagi tõlkekirjandusest tahab kätte võtta, siis austerlase Robert Musili mammutromaan “Omadusteta mees” on ootamatult vaimukas ja filosoofiliselt relevantne suurteos 20. sajandi esimesest poolest, mis räägib iroonilises võtmes meie lõpuaja paradoksidest.

Vaadatud filmidest on vaieldamatu lemmik uusmeremaalasest režissööri Taika Waititi südamlik grotesk “Jänespüks Jojo”, mis räägib poisist, kes sõjaaegsel natsistlikul Saksamaal maadleb eetiliste valikutega, vesteldes kujutluses oma nähtamatu sõbra Hitleriga ja luues suhteid ema poolt nende kodusse peidetud juudi tüdrukuga: on naljakas, kurb ja suuri küsimusi esitav teos, mis taastas mu usu filmikunsti.

INNA GRÜNFELDT
https://virumaateataja.postimees.ee/7232381/mida-lugeda-kuulata-vaadata