Lihtsalt rõõmuks, südamest südamesse

Oled sa kunagi mõelnud, kuidas kirjutada laulu või kuidas seda kirjeldada? Oled mõelnud, kuidas sünnib looming ning mis sellest saab, kui see on esitatud? Öeldakse, et kui oled laulu sisse pandud, siis sealt enam välja ei saa. Õige ongi, sest muusikamaailmas olemine teeb rõõmsaks. Vähemalt Rakvere teatri publiku küll!

Kui eelmises Minu Aeg ajakirjanumbris andis Rakvere teatri peanäitejuht Peeter Raudsepp mõista, et juubelihooaeg toob teatrisse veelgi enam muusikat, siis ta ei luuletanudki. Toomas Suumani uues lavastuses viivad musikaalsusest pakatavad näitlejad publiku nostalgilistele teedele rändama.

Teatri sünnipäevakuul tuuakse publiku ette kontsertlavastus "Lihtsalt, rõõmuks", mis on valminud kogu trupi ühistööna. Loomingukildudest on lisaks Toomas Suumanile aidanud kauni taiese voolida ka Silja Miks, Margus Grosnõi, Madis Mäeorg, Imre Õunapuu, Vootele Ruusmaa ja Teno Kongi. Lavastuse kunstnikuks on Kristi Leppik ning näitlejad paneb liikuma Oleg Titov.

"Kuidas kirjutada laulu? Muusika ja sõnad, mis muud. Kuidas kirjeldada laulu? Muusika, sõnad, keel. Laulja, kes laulis seda laulu esimest korda, tookord? Laulja, kes laulab sedasama laulu nüüd, selsamal hetkel? Kuulajad, kes tookord kaasa laulsid? Need, kes praegu kuulavad? Aeg, mis jääb nonde laulmiste ja kuulamiste vahele? Mälestused, igatsused, eluajad? Ei tea. Vahest on lauludega nõnda, et neid peab lihtsalt laulma.
Täna me laulame. Teile. Lihtsalt rõõmuks," seisab lavastuse kirjelduses.

Kui tihti oleme leidnud ennast mõnda meloodiat kuuldes mälestustes seiklemas. Minule näiteks meenub Arvo Pärdi "Ukuaru valssi" kuulates alati soe suveõhtu maal, linnud taustal laulmas, sirtsud siristamas. Külmavärinad on igal korral garanteeritud. See inspireerib. Veel inspireerivad mind inimesed. Olen alati imetlenud inimesi, kes peavad lugu muusikast ning selle loomisest. Teine grupp inimesi, keda olen alati austanud, on näitlejad. Kui need kaks punkti kokku panna, saame kokku laulvad näitlejad. Nad on inspireerivad inimesed.

Lavastusest võtavad osa paljud mind sütitavad inimesed. Mul oli au kohtuda neist kahega - Silja Miksi ja Imre Õunapuuga.

"Lihtsalt, rõõmuks" tutvustus esitab hulgaliselt küsimusi, millele vastused peavad etenduse külastajad ise leidma. Millest räägib etendus sinu jaoks?

Silja: ""Lihtsalt, rõõmuks" räägib minu jaoks sõprusest, meeste-naiste vahelistest suhetest, mõistmisest ja mittemõistmisest. See on lugu lihtsalt rõõmust sõpradega koos midagi toredat korda saata."

Imre: "See räägib sellest, et tahad või ei - laul teeb lihtsalt rinna rõõmsaks. Ja kuna meid on laval viis meest ja üks naine, siis loodetavasti möödub meie õhtu vallatu koketeerimise saatel"

Olete mõlemad väga musikaalsed inimesed. Milliseks hindad enda suhet muusika ja selle loomisega?

Imre: "Kuidagi on läinud nii, et enamik vabast ajast kulub tõesti mingisuguse pilli taga olles. Ma ei ole professionaalne muusik, mistõttu kulub mul väga palju aega erinevate partiide selgeks saamiseks, aga see on äge ajaveetmise viis."

Silja: "Ka minul ei möödu muusikata peaaegu ühtegi päeva, sest mõni viisijupp on pidevalt huulil, vahel eneselegi märkamata. Klaveri taga klimberdamine teeb mul tuju alati heaks, kuigi lapsed ütlevad sageli: "Ema, ära rohkem enam mängi!""

"Lihtsalt, rõõmuks" loomeprotsess on olnud üks suur rühmatöö. Kuidas see sujus?

Imre: "Minu jaoks on see olnud väga põnev protsess ja ma loodan, et ma pole ainuke. Teatril on äärmiselt vedanud, et meil on nii palju musikaalseid näitlejaid. Mulle meeldib, et oleme saanud nad mugavustsoonist välja. Meil on proovisaalides tekkinud väga palju ilusaid hetki, mida ei saa ette ennustada, planeerida ega kirja panna."

Silja: "Loodetavasti jääb nii mõnelegi kuulajale kummitama paar laulu, mida ta pärast etendust hommikutundideni ümiseda püüab."

Oskus loomingut luua kas on või ei ole. Teil on see oskus olemas. Kuidas sünnib looming?

Silja: "Mina ei ole muusika looja. Vahel lihtsalt on tunne, et nüüd. Mõnikord aitab - kui prooviperiood on keeruline - kui saab tegelase mõtted muusikalisse vormi panna. Tuleb mainida, et sellisel juhul sünnivad nii sõnad kui ka viis ootamatult käsikäes. Kas ma ka neid kunagi esitan, on iseasi."

Imre: "Minu looming sünnib tihtilugu autoga sõites. Telefon on igasuguseid jorinaid täis salvestatud. Õnnestumisi on tulnud pigem siis, kui uitmõtted saab purki ning neid seejärel edasi arendama hakata. Tihti on aru saada, kas laul on sündinud südamest ja vabast tahtest või suure tööga. Tööd peab ka muidugi vahepeal tegema, muidu ei pruugi Pegasus aru saada, et nüüd on õige aeg tulla."

Silja: "Imret võikski kuulama jääda. See anne, mis tal on, see, kuidas ta mõtteid sõnadesse seab ja need siis muusikasse valab, on lihtsalt kadestamisväärne!"

Etenduses laulate te publikule rõõmuks. Kuidas sind rõõmustada?

Silja: "Mind teeb rõõmsaks see, kui mu pereliikmetel midagi õnnestub ja näen nende rõõmu. Rõõmustab ka see, kui saan terve liitri šokolaaditükkidega jäätist ära süüa, ilma et peaksin seda kellegagi jagama. Kuna ma olen ka väga naerualdis, siis tunnen rõõmu sellestki, kui saan sõpradega koos enda üle naerda."

Imre: "Minu rõõm on lihtne. Mind rõõmustab ootamatult tekkinud vaba päev. Ideaalis muidugi, kui neid tekib mitu!"

Silja, kindlasti rõõmustad paljusid Rakvere Reaalgümnaasiumi õpilasi sellega, et oled neile õpetajaks. Kui palju see erineb näitlejatööst või aitab loomisele kaasa?

Silja: "Päris kindlasti ei saa õpetajaametit võrrelda näitlejaametiga. See ei ole võimalik. Kuigi ka klassi ees seistes on vaja näitlejameisterlikkust. Oskust õigel hetkel mõjule pääseda või väike vimka visata. Need kaks elukutset on erinevad, kuid tasakaalustevad üksteist. Rutiini ei teki. Lastega töötamine annab nii palju rõõmu, energiat ning õpetab mind olema parem inimene. Mul on hea meel, et olen õppinud nii erinevad elukutsed."

Imre, olete Siljaga ka varem koos musitseerinud ning võib öelda, et olete ideaalne kooslus. Kuidas ise hindad muusikaliste maitsemeelte sobivust?

Imre: "Kui me kokku ei sobiks, siis praeguseks ajaks oleksime juba mõlemad sellest aru saanud. Kuuldavasti pidavat meie hääled kokku sobima ja eks meil ole tore ka, seega miks mitte seda siis koos teha!"

Rakvere teatri 80. hooaeg annab publikule hea võimaluse uuteks ja huvitavateks kohtumisteks armastatud näitlejatega. "Lihtsalt, rõõmuks" on suurepärane võimalus lasta igapäevamuredel ja -mõtetel oma rada minna ning ammutada lavastustest värsket inspiratsiooni, meenutada vanu aegu, mille järel minna vastu kõigele rõõmsale, mis ees ootab. Head lugejad, ärge unustage laulda! Teate ju küll, et vahest on lauludega nõnda, et neid lihtsalt peab laulma!

Lisete Laisaar