Osaliselt Altjal filmitud mängufilm "Soo" sai ekraaniküpseks Oskar Lutsu sünniaastapäevaks

Nädalavahetusel näidati Oskar Lutsu sünnikohas Palamusel kirjaniku 135. sünniaastapäeva puhul esimest korda uut kodumaist mängufilmi “Soo”, mida 2020. aasta augustis filmiti muu hulgas Altjal.

“Soo” pidulik esilinastus toimub 14. veebruaril ja film linastub kinodes üle Eesti vahetult enne riigi aastapäeva.

Filmi produtsendi Tanel Tatteri sõnul on “Soo” üks Oskar Lutsu põnevamaid teoseid, mida laiem publik veel ei tunne. “Eelkõige on “Soo” üldinimlik armastuslugu, mis puudutab ühtmoodi nii eestlase kui ka välismaise publiku hinge,” lausus Tatter.

“Soo” põhineb 1914. aastal avaldatud Oskar Lutsu samanimelisel jutustusel, kuid stsenaariumi tarvis on algmaterjali muudetud: stsenarist Martin Algus on tegevuse viinud 1917. aastasse ja mõnede tegelaste puhul on rõhuasetus pisut teistsugune.

Filmi esimesed stseenid, kus noor kunstnik Toomas Haava (Franz Malmsten) tuleb venna (Helgur Rosenthal) sootallu sõjatraumast taastuma, võeti üles 2020. aasta augustis Altjal. “Režissöör Ergo Kuld käis skautimas ja leidis selle talu,” on Tanel Tatter Virumaa Teatajale rääkinud.

“Filmisime nii hoovis kui ka palkidest elumajas, kuhu kunstiosakonnal tuli lisada vaid natukene mööblit, kõik muu oli ajastutruult olemas.”

Oluline roll on “Soo” ekraniseeringus Rakvere teatri näitlejal Märten Matsul, kes kehastab Jannut. “Jannu karakter on võrreldes jutustuses olevaga pisut ringi kirjutatud,” selgitas Tanel Tatter. “Aga nagu raamatuski, on ta ebalev tegelane, kes on Metskassi (naispeaosaline, keda mängib Hanna-Ly Aavik - toim.) kõrvuni armunud, aga ei oska või ei julge seda tunnistada. Väga vahva ja arenev karakter, kelle kehastamiseks sobib Märten minu arvates suurepäraselt.”

Produtsendi sõnul mõlkus tal Märten Matsu rolli kutsumine mõtteis juba mõnda aega. “Ma jälgisin Märtenit juba siis, kui ta õppis Viljandi lavakooli kolmandal kursusel. Pakkusin ta režissöör Ergo Kullale välja ja talle see idee meeldis.”

Filmis teevad veel kaasa Indrek Taalmaa, Grete Kuld (Klein), Liis Lass, Epp Eespäev ja teised.

AIVAR OJAPERV
https://virumaateataja.postimees.ee/7426689/osaliselt-altjal-filmitud-mangufilm-soo-sai-ekraanikupseks-oskar-lutsu-sunniaastapaevaks