Pariisis käib inimjaht

Pariisi küla lähistel toimuvad filmivõtted, üles võetud kaadrid lisatakse oktoobris Rakvere teatris esietenduvale lavastusele “Suvitusromaan”.

Klassikalisest suvitamisest ja romaanist näib asi kaugel olevat: Tarvo Sõmeri ja noore näitleja Rainer Elhi kehastatavad tegelaskujud ajasid ATV-ga taga Elar Vahteri mängitavat persooni, oli püssipauke ja kukkumisi.

“Nii palju saan öelda, et selles tükis on seitse tegelast, kellest üks jääb lõpuks ellu,” rääkis lavastaja Aare Toikka. “See ei ole klassikaline vestern, oma filosoofiline taust on ka, aga möllu ja madinat on palju. Toimub inimjaht, kuigi asi algab peale väga rahulikult: noor kirjanik Ervin satub suvitama ühte Virumaa turismitallu.”

“Suvitusromaani” autor on Indrek Hargla. “Ta kirjutas selle filmistsenaariumiks, aga asi jäi kauaks riiulile seisma,” mainis Toikka. “Tegemist on väga filmiliku tükiga, mille ta teatrilava jaoks ümber tegi. Proove alustasime juuni alguses, praegu müttame nädal aega metsas, et filmida lisakaadreid. Need viimased tõmbavad meil lõplikus versioonis lava ja etenduse laiemaks, tuleb selline integreeritud etendus.”
Lavaproove hakatakse tegema augustis ja esietenduma peaks tükk oktoobris.

“Suvitusromaanis” mängivad kaasa nii tuttavad Rakvere teatri lavajõud kui ka uued noored näitlejad. Näiteks Rainer Elhil pole veel diplomitki füüsilisel kujul käes - Viljandi kultuurikolledži lõpupidu toimub lähipäevil.

“Olen Tallinnast pärit. Neli aastat olin Viljandi poiss, aga nüüd siis Rakvere oma,” rääkis ta. “Kooli ajal olen Ugala lavastuses kaasa teinud, kuid niiöelda paberitega näitlejana on “Suvitusromaan” minu esimene. Esimesed muljed Rakvere kolleegidest on küll väga head.”

Elhil tuli Pariisis ringi kihutada ATV-ga. “Ma olen lapsest saati tehnikaga kokku puutunud, see pole mulle võõras,” lausus ta. Esialgse stsenaariumi põhjal pidi ATV-d juhtima muide Tarvo Sõmer, aga kuna noorel kolleegil oli see asi paremini käpas, siis muudeti asjad käigu pealt ringi. Sõmer kolis tagaistmele ja vehkis seal Elar Vahterit “taga ajades” püssiga.

Lisaks mainitud kolmele näitlejale mängivad lavastuses kaasa Natali Väli, Anneli Rahkema, Märten Matsu ja Tiina Mälberg.

Aare Toikka on eeskätt tuntud kui VAT-teatri eestvedaja ning lavastaja. “Peeter Raudsepp kutsus mind juba ammu Rakverre külalislavastajaks, aga esimene kord ei saanud ma ise, teisel korral tuli koroona vahele. Nüüd siis kolmas katse,” kõneles ta. “Tore on rutiinist välja saada ja käia teises teatris lavastamas. Minu arvates on teil siin äge teater ja äge trupp,” lisas ta.

Filmistseenide lavastaja ja operaator Sander Põldsaar kasutas kaadrite üles võtmiseks lihtsat kaasaskantavat tehnikat. “See pole siiski mängufilm, vaid teatrietenduse taustaks jooksvad kaadrid. Saan pisut lihtsamate vahenditega hakkama,” mainis ta. Ega tal endal ka hõlpu polnud - metsas põgenevate meestega pidi ta kaasa jooksma, kaamera käes.

Teleseriaalidest eeskätt malbete politseinikena tuntud Tarvo Sõmer paistab selles tükis kehastavat macho-meest - näkku päevitunud prillijäljed, õlised käsivarred, militaarstiilis riietus. Ja muidugi kaheraudne.

“Tegelikult mul filmis mängimise kogemus praktiliselt puudub,” ütles Sõmer. “Seriaal ja film on kaks eri asja. Tõsi, lastefilmis “Väikelinna detektiivid” olen küll ekraanil, kuid see tehti ju algselt seriaaliks ja lõigati hiljem filmiks kokku. Olen osalenud vaid väiksemates filmiprojektides, näiteks õppefilmides. Kui keegi pärisfilmi rolli pakuks, siis ära ma ei ütleks.”

Aivar Ojaperv
https://virumaateataja.postimees.ee/7275614/pariisis-kaib-inimjaht