Rakvere Teatri 2018. aasta kokkuvõte

2018. aastal vaatas Rakvere Teatri  etendusi veidi üle 68 000 teatrisõbra. Kui lugeda kokku need, kes käisid Rakvere Teatrikinos, kontsertidel, RT esitleb, RT vestleb, näituste avamistel, ekskursioonidel ning osalesid teistel teatri korraldatud üritustel, saame külastuste üldarvuks kokku umbkaudu 155 000. Aga kui jagada toimunud üritused aasta peale laiali, siis toimus aasta igal kalendripäeval 4,64 üritust.

2018. aastal esietendus üheksa uuslavastust ning toimus Baltoscandal, mis oli järjekorras juba viieteistkümnes. Rahvusvaheline teatrifestival tõi Rakverre teatraale lisaks Eestile ka Poolast, Soomest, Prantsusmaalt, Šveitsist, Rootsist, Inglismaalt, Bulgaariast ning Ameerikast. Järgmine Baltoscandal toimub 2020. aastal.

Lõppenud aasta mängituim lavastus oli „Lendas üle käopesa” ning aasta hõivatumad näitlejad olid Anneli Rahkema ning Eduard Salmistu. Anneli andis 131 ning Eduard 129 etendust.

Eelmise aasta alguses alustas teater uue sarjaga – RT muusika, mis toob publikuni ühe Rakvere Teatri näitleja hetke muusikas. Praeguseks on toimunud sarja raames kolm kontserti: Imre Õunapuu esimene autorikontsert, Silja Miksi ülesastumine hooaja avapeol ning Ülle Lichtfeldti ja Isasõprade ainukordne kontsert jõulukuul. Alanud aastal jätkame muusikasõprade südame võitnud muusikaviktoriini ning luulehuvilistele mõeldud sarjaga Kuu Kutse, mida veab Grete Jürgenson.

Teatrijuht Velvo Väli sõnul võis 2018. aastaga saab igati rahule jääda: „Tegemist oli EV100 aastaga ja mitmed eesmärgid olid just sellest kantud. Ürituste külastajate koguarv 155 000 on samuti märgiline. Nii suurt arvu külastusi pole me varem ajaloos näinud. "

Teatri kunstiline juht Peeter Raudsepp toob välja mitu mõtet, mis seostuvad talle eelmise aastaga Rakvere Teatris.

"Maailm mõtestatud! Nii võiks hüüda, kui teaks, et maailm ei muutu. Aga õnneks ta muutub ja mõtestamine (loodetavasti...) kestab ja laseb (loodetavasti...) uutel mõtetel veel suurema hooga peale tulla. Ehk siis lavale tulla. Eelmisel aastal tuli Rakvere Teatril maailma kohta päris mitu mõtet, millest mitu sai ka lõpuni mõeldud ehk siis lavastustena lavale toodud. Oli tundelisemaid ja mõtlikumaid mõtteid, kentsakaid-naljakaid ja keskmise kõvadusega sekka samuti, sest maailm ongi mitmesugune, mitmemõtteline. Eelmist aastat alustasime kergemate mõtetega, mis olid seotud lavakujunduse lagunemisega ehk siis kriminalistika süvahoovusi loodiva märul-komöödiaga “Hullemast hullem”. Maailma mõttest oleks kindlasti tükk puudus, kui puuduks Eesti, kus me seda maailma mõtestada saame. Kahe eripalgelise projektiga, “LA H US” ja “Puudutada kuud”, avasime südame Eestile. Neile eestlastele, kes meie juurest maailma teise otsa ehk siis Kanadasse pidid minema ning eestlastele, kes üheksakümnendatel maa pealt musta mure juurest kuuni tahtsid tantsida. “LA H US” käis sügisel ka Kanadas ja kinnitas, et kahes maailma eri otsas olevad eestlased vajavad eesti kodu, sest ainult seal saab sündida mõte, mis midagi väärt on. “Puudutada kuud” tõi Rakverre tantsuteatri Fine 5, kellega koos kombineeriti elav pilt meie lähiajaloost nii liigutuses kui sõnas, nii maal kui linnas, nii diskoteegis kui rahvatantsutrennis. Kuu sai puudutatud ja kaasaegne tants Rakverre toodud. Suvine lavastus Arknal - “Lõikuspeo tantsud” andis meile viie naise armastusloo, kelle südames hõõgus suur tunne nagu lõkked lavastuse lõpupildis, isegi kui reaalne elu nad õnnest ilma jättis. Pea-aegu ilma jäi õnnest ka rätsepmeister Kiir Urmas Lennuki autorilavastuses “Paunvere poiste igavene kevade”, kuid kohtlaste külas, kus kirjanik Lutsu tegelased keset kollast lillevälja oma asju ajavad, peitub õnn selles väikeses hetkes, kui sa mõistad, et sinu sees on midagi suurt, isegi kui maailm su ümber on väike. Laul, Nukrus, Nali. Väikese maailma ümbersünd ja uus-aasta ime kaudu uue mõtte saamine komöödias “Kuni ta suri” kinnistas eelmise teatriaasta head mõtted vaatajate südametesse. Väikseid teatrisõpru rõõmustati eelmisel aastal lausa kolme lavastusega: „Päästame ema”, „Põrsas Desmond ja sookolli lõks” ning „Pipi peab jõule”. 2018. aasta laseb loota, et punkti asemel saame tegijatena panna Rakvere Teatri mõtte lõppu kolm punkti, sest maailm muutub..."


Uus, 2019. aasta on startinud juba  uue hooga: proovisaalides on 15. veebruaril Vallo Kirsi käe all esietenduv eksistentsialistlik draama „Kinnine kohus” ning 21. veebruaril Jaanika Juhansoni juhtimisel esietenduv noorte põnevik „Verikambi”. Järgmisel nädalal jõuab Rakverre Itaalia lavastaja Giorgio Bongiovanni alustamaks märtsis esietenduva komöödia „ Kaks tosinat tulipunast roosi” proovidega. Veel näeb kevadel ilmavalgust Peeter Raudsepa lavastatud „Loojanguekspress” ning suvelavastusena toome publikuni 18. sajandi Taanist pärit klassikalise komöödia „Miks Jeppe joob?”, mida on lavastamas Hendrik Toompere. Suur väljakutse ootab märtsikuus, kui rahvusvahelisel teatripäeval 27. märtsil, antakse Rakvere Teatris toimuval galal üle Eesti teatri aastaauhinnad.

Anneli ja Eduard